Zadbaj o swoją Difenbachię!
Difenbachia przybyła do Europy z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej i Południowej. Jest wyjątkowo dekoracyjną rośliną. Ma duże, szerokie liście z charakterystycznym, wielobarwnym rysunkiem. Piękność ta wymaga wyjątkowej uwagi w obyciu – jej soki mogą szkodzić.
Jaką lubi temperaturę - czyli jak dbać o Difenbachię?
Najlepiej będzie, jeśli na lokum dla difenbachii wybierzemy miejsce poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Jest to roślina niezwykle tolerancyjna w kwestiach temperatury i oświetlenia. Najlepiej czuje się, gdy wokół jest od 15 do 25°C (15-18°C zimą i 20-25°C latem). Dopiero temperatury poniżej 10°C lub zbliżone do 30°C mogą powodować obumieranie liści. Piękna difenbachia zasadniczo lubi światło jasne i rozproszone, choć okazy silniej pstrolistne przepadają za większą ilością promieni słonecznych. Przez cały rok podlewajmy ją umiarkowanie – latem 2-3 razy w tygodniu, natomiast zimą raz na tydzień. Oczywiście sygnałem do działania powinno być również przeschnięcie górnej warstwy ziemi.
Podlewanie Difenbachii - Zadbaj o właściwe nawodnienie
Do podlewania polecamy używać wody o temperaturze nieco wyższej niż pokojowa. Jeśli Difenbachia odczuje jej nadmiar, poinformuje nas o tym czerwoną plamistością liści. Ważne jest również utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza. W tym celu dobrze jest stosować zabiegi podnoszące stężenie wody w otoczeniu, choćby takie jak zraszanie i ostrożne mycie liści. Z powodu właściwości trujących każdy zabieg pielęgnacyjny powinniśmy przeprowadzać w rękawiczkach, a potem dokładnie umyć ręce.
Nawożenie
Difenbachia nie potrzebuje częstego nawożenia. Raz w miesiącu w okresie wegetacji (od wczesnej wiosny do końca lata) w zupełności jej wystarczy. Jaki rodzaj odżywek wybrać? Najlepiej stosować płynny, zawierający potas nawóz wieloskładnikowy do roślin doniczkowych o liściach ozdobnych w dawkach podanych na opakowaniu.
Przesadzanie i dopasowanie podłoża
Difenbachia lubi podłoże o kwaśnym odczynie. Optymalna jest mieszanka torfu i kompostu. Roślinę przesadzajmy raz w roku na wiosnę. By czuła się komfortowo i pięknie się rozwijała, za każdym razem wybierajmy coraz większą doniczkę. Ważne: Utrata liści w miarę wzrostu to naturalny proces, który absolutnie nie powinien nas niepokoić – po prostu usuwajmy je.