• Darmowa dostawa od 150zł

 • Bezpieczna wysyłka kurierem

 • 10% za zapisanie się do newslettera

Rośliny do sypialni, oczyszczające powietrze - Jak poprawić jakość snu?

Rośliny do sypialni, oczyszczające powietrze - Jak poprawić jakość snu?

Spis treści

Sypialnia ma służyć jako miejsce wyciszenia, w którym można wypocząć i poczuć się swobodnie. Czy rośliny wpisują się w wystrój tego wnętrza, który powinien temu relaksowi sprzyjać? Jeśli dobierzemy odpowiednie gatunki, możemy na tym zyskać i nawet poprawić jakość swojego snu. Wiele roślin ma bowiem właściwości oczyszczające, nawilżające powietrze, a także produkują tlen nocą. Kluczem jest jednak umiar – najlepiej sprawdzą się pojedyncze okazy zamiast “dżungli” w sypialni.

Czy rośliny w sypialni to dobry pomysł?

Rośliny idealne do sypialni

Od razu zaznaczmy, że posiadanie kilku okazów w sypialni jest jak najbardziej wskazane, choć nie powinno hodować się tu zbyt wielu roślin. Związane jest to z procesem fotosyntezy, w trakcie której nocą rośliny uwalniają dwutlenek węgla. W pomieszczeniu, w którym śpimy nie może znajdować się zbyt wiele tego pierwiastka, ponieważ pogarsza on jakość snu. Kilka roślin nie jest w stanie rzeczywiście negatywnie wpłynąć na nocny wypoczynek, a dobrze dobrane gatunki mogą wręcz przynieść korzyści. Jak więc je wybierać?

Rośliny faktycznie nocą wytwarzają dwutlenek węgla, jednak trzeba by było mieć w sypialni dżunglę, aby odczuć skutki tego procesu. Co więcej, można zdecydować się na rośliny z odwrotną fotosyntezą, które w nocy wytwarzają tlen. Ten proces może już mieć wpływ na nasz sen, poprawiając jego jakość. Niektóre gatunki wykazują również zdolności oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji, a także walczą z pleśnią i drobnoustrojami.

Sypialnia jest miejscem, które służy wypoczynkowi i panujący w niej nastrój powinien nam ułatwiać relaksację. Pojedyncze rośliny do sypialni o niezbyt dużych rozmiarach będą dobrym wyborem. Nie mogą przytłaczać wnętrza, a jedynie wzbogacić jego wystrój w raczej subtelny sposób.


O czym pamiętać, wybierając rośliny do sypialni?

Podstawową kwestią jest wybór roślin, które charakteryzuje odwrotna fotosynteza. Choć standardowy proces nie jest w stanie nam zaszkodzić, gatunki, które nocą wytwarzają tlen mogą pomóc nam w zdrowym zaśnięciu. Dodatkowo nawilżają powietrze i tym samym korzystnie wpływają na nasze samopoczucie.

Wybierając rośliny do sypialni trzeba też kierować się zasadą: na duże, rozłożyste odmiany możemy pozwolić sobie jedynie w bardziej przestronnych sypialniach. W tych mniejszych wnętrzach najlepiej postawić maksymalnie jedną, dwie rośliny, które da się umieścić na parapecie lub w kwietniku. Należy też unikać gatunków, które wydzielają silny zapach. Może to powodować dyskomfort, a nawet reakcje alergiczne. Podobnie, nie sprawdzą się w tym miejscu rośliny z kolcami czy cierniami.


Rośliny idealne do sypialni – oczyszczacze i nawilżacze powietrza

W sypialni sprawdzą się idealnie te rośliny, które dotleniając i oczyszczając powietrze, jednocześnie nawilżają je oraz usuwają groźne toksyny. Jednym z ciekawszych gatunków, które warto w sypialni umieścić, jest Skrzydłokwiat. Neutralizuje toksyny takie jak benzen, formaldehyd czy aceton. Skrzydłolist dba o to by powietrze było odpowiednio nawilżone.

Dobrym wyborem będzie także palma koralowa, Chamedora wytworna. Również usuwa z powietrza szkodliwe substancje, a dodatkowo stanowi egzotyczną i niezwykle atrakcyjną ozdobę wnętrza. Podobnie zadziałają figowce, na przykład figowiec sprężysty, draceny i szeflery. Do sypialni warto wybrać również paprotkę, a szczególnie odmianę Nefrolepis Wyniosły, która świetnie sobie radzi w słabiej oświetlonych pomieszczeniach.

Rośliny idealne do sypialni

W sypialni warto mieć także Aloes Zwyczajny (leczniczy). Choć ta roślina ma wiele odmian, tylko część z nich wykazuje właściwości filtrowania i nawilżania powietrza. Najlepiej więc wybrać aloes drzewiasty lub Aloes (Aloe Vera). Poza tym, że ta roślina podniesie jakość naszego snu, ma także szereg właściwości zdrowotnych. Jest świetnym nawilżaczem i doskonale łagodzi podrażnienia. To kolejny argument za tym, aby zamieszkał w naszym domu.

Optymalne warunki dla aloesu to parapet okienny. Aloes jest łatwy w pielęgnacji i uprawie, wystarczy podlewać go raz lub dwa razy w tygodniu. Hodując go na oknie trzeba uważać zimą, ponieważ jest niezwykle wrażliwy na chłód.

Właściwości nawilżające i filtrujące powietrze ma także Difenbachia. W tym wypadku trzeba być jednak ostrożnym, ponieważ ta roślina zawiera w sobie toksyny. Kontakt z uszkodzonym liściem może wywołać reakcję alergiczną.

Kolejną rośliną, na którą warto zwrócić uwagę, jest zielistek. Ten gatunek dodatkowo jest łatwy w uprawie i ma niewielkie wymagania, więc nawet osoby, które nie mają „ręki do kwiatów” z pewnością sobie poradzą. Zielistek również wykazuje właściwości nawilżające powietrze oraz wysoką zdolność usuwania toksyn. W podobny sposób zadziała anturium, a także filodendrony oraz maranty.

7 popularnych gatunków roślin do sypialni - lista

 • Skrzydłokwiat / Skrzydłolist
 • Chamedora Wytworna
 • Figowiec Sprężysty
 • Aloes Zwyczajny
 • Difenbachia
 • Monstera Dziurawa
 • Sansewieria Gwinejska

Rośliny do sypialni – upiększacze wnętrz

Do sypialni można wstawić również rośliny, które nie wykazują właściwości prozdrowotnych. Ciekawym pomysłem jest połączenie takich gatunków z tymi, które mogą zagwarantować nam zdrowy sen.

W sypialni może więc znaleźć się Monstera dziurawa, niezwykle popularna i efektowna roślina o charakterystycznych, dziurawych liściach. Najlepiej będzie wyglądać w większych wnętrzach, bo to pnącze może urosnąć nawet do 10 metrów. Dobrze więc zapewnić jej sporo przestrzeni. Co więcej, monstera nie potrzebuje wiele światła, dlatego niezbyt słoneczna z reguły sypialnia będzie dla niej świetnym miejscem.

Alokazja to kolejna niezwykle atrakcyjna roślina. Wymaga ciepła, co nie jest problemem, lubi także wysoką wilgotność. Chcąc ustawić ją w sypialni, warto byłoby zadbać o umieszczenie obok nawilżacza powietrza, aby ten warunek spełnić.

roślinna aranżacja w sypialni

Jak eksponować rośliny w sypialni?

Jak wspominaliśmy, sypialnia to miejsce wypoczynku i warto podkreślać to wystrojem wnętrza. Rośliny najlepiej ustawiać na parapecie, na szafkach lub wiszących kwietnikach, tak, aby nie zajmowały zbyt wiele przestrzeni, ale wciąż pełniły funkcję dekoracyjną. W większych sypialniach można umieścić bardziej rozłożyste rośliny na podłodze, ale warto uważać, by nie przytłoczyły pomieszczenia. Najważniejszy bowiem w sypialni jest komfort i atmosfera relaksu.

Metody płatności
 • Za pobraniem
 • Mastercard
 • Visa
 • American Express
 • PayPal
 • PayU
 • Sofort
Nasi partnerzy
 • Poczta Polska
 • inPost Kurier
 • Paczkomaty inPost
 • DHL
 • FedEx
 • UPS