• Darmowa dostawa od 150zł

 • Bezpieczna wysyłka kurierem

 • 10% za zapisanie się do newslettera

Rośliny do pokoju dziecka i nastolatka

Najlepsze rośliny do pokoju dzieci i nastolatków

Nieustająca moda na tropikalne motywy sprawia, że wielu rodziców decyduje się urządzić pokoje pociech wykorzystując roślinne detale na meblach, pościeli czy ścianach. A gdyby tak postawić na żywe rośliny, które stworzą w pokoju dziecka nietuzinkowy klimat? Zieleń w pokoju dziecka ma bardzo wiele zalet. Przekonaj się o tym i wykorzystaj gatunki, które z czystym sercem możemy polecić każdemu rodzicowi.

Rośliny w dziecięcym pokoju. Dlaczego warto?

Wielu rodziców rezygnuje z ustawiania roślin w pokoju dzieci. Co jest tego powodem? Po pierwsze, obawa przed ciekawskimi rączkami brzdąca, które w kilka chwil mogą doprowadzić do niezłego bałaganu. Po drugie, strach przed działaniem wielu roślin, których spożycie przez dziecko może mieć przykre konsekwencje.

Warto uświadomić sobie, że roślinność w dziecięcym pokoju ma o wiele więcej zalet niż wad. Wybierając odpowiednie gatunki roślin i ustawiając je we właściwy sposób możesz mieć pewność, że zarówno twój maluch jak i ład w jego pokoju będą w pełni bezpieczne.

Dlaczego warto ustawić w pokoju dziecka rośliny? Oto niektóre z powodów:

 • Wielu naukowców uważa, że samo patrzenie na kolor zielony koi nerwy. Rośliny w pokoju maluszka poprawią jego samopoczucie.
 • Według zasad feng shui, rośliny w otoczeniu pozytywnie wpływają na zdolność koncentracji. Wiele roślin pełni rolę naturalnych oczyszczaczy powietrza, przez co doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których dziecko spędza najwięcej czasu.
 • Własna roślinka daje dziecku możliwość nauki odpowiedzialności. Zaangażuj malucha w jej pielęgnację, np. od czasu do czasu pozwalając podlać roślinę.

Domowa, dziecięca dżungla, a bezpieczeństwo

Niestety, nie wszystkie rośliny powinny dzielić przestrzeń z małymi dziećmi. Niektóre z pięknych okazów mogą być bardzo niebezpieczne dlatego, że wydzielają toksyczne substancje. Za przykłady mogą posłużyć m. in. skrzydłokwiat, trójskrzyn, difenbachia. Przed zakupem nowej rośliny należy dokładnie zapoznać się z jej właściwościami – jak wiadomo, w pewnym wieku maluchy poznają świat za pomocą smaku, co w zetknięciu z trującą rośliną może skończyć się tragicznie.


Gdzie ustawiać rośliny w dziecięcym pokoju?

Nie ukrywajmy – roślina w pokoju ciekawskiego maluszka szybko może wylądować na podłodze i ulec zniszczeniu. Gdzie ustawić ją, aby mogła rosnąć bezpiecznie, zwłaszcza w towarzystwie małego dziecka?

Rośliny do pokoju dziecka

W dziecięcym pokoju polecamy ustawiać rośliny wszędzie tam, gdzie brzdąc jeszcze nie dosięga – sprawdzą się wyższe komody, szafy, do pewnego czasu także parapet. Warto pomyśleć o ozdobnych roślinach zwisających, które efektywnie będą prezentować się na ściennej półce lub podwieszone pod sufitem.

W przypadku starszych dzieci, możliwości ustawiania roślin w pokoju są już szersze. W urządzeniu domowej dżungli przedszkolaka lub ucznia pomogą wam duże donice stawiane na podłodze lub specjalnych kwietnikach. Niewielkie okazy roślin z powodzeniem mogą zdobić również biurko dziecka.


Jakie rośliny ustawić w pokoju dziecka?

1. Smużyna płożąca (Callisia repens)

Smużyna płożąca to przepiękna roślina ozdobna – jej drobne liście tworzą kępkę, która intensywnie rozrasta się na boki. Świetnie będzie prezentowała się usadowiona wysoko, np. na ściennej półce czy szafie. Smużynę możesz również zasadzić w donicy sufitowej. Nawet, gdy rączki twojego dziecka dosięgną liści smużyny, nie musisz się martwić. Wprost przeciwnie – to roślina jadalna, wykorzystywana jako pokarm dla… papug i gryzoni.

2. Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)

Wystarczy na nią spojrzeć by zrozumieć, skąd wziął się jej przydomek. Piękna Chamedora swoim wyglądem przywodzi skojarzenia z ciepłymi krajami. Chamedora pochodzi z Meksyku, a jej zamienna nazwa to palma koralowa. Ta okazała roślina w dziecięcym pokoju świetnie będzie prezentowała się w dużej donicy ustawionej w głębi pomieszczenia. W nisko nasłonecznionym kącie będzie rozwijała się najlepiej.

3. Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides)

Pilea, zwana przez swoje specyficzne listki „pieniążkiem” znakomicie ozdobi pokój malucha dzięki swojemu egzotycznemu wyglądowi. Jej intensywnie zielony kolor świetnie kontrastuje się z brązowymi lub szarymi donicami, dając elegancki, stylowy efekt.

4. Nerfolepis (Nephrolepsis exaltata)

Nefrolepis to paproć, która wprowadzi do pokoju dziecka atmosferę rodem z tropikalnego lasu. Wymaga jasnego, choć nienasłonecznionego stanowiska, dlatego śmiało możesz ustawić ją na szafie, czy też umieścić w sufitowej donicy. Nefrolepis nie tylko pięknie wygląda, ale i oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, jednocześnie produkując sporo tlenu.


Rośliny, które sprawdzą się w pokoju nastolatka

Rośliny dla nastolatków

1. Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Ozdobą zamiokulkasa są długie, ciemnozielone, złożone listki – to roślina o bardzo oryginalnym wyglądzie. Pochodzi z Tanzanii i cechuje się wolnym wzrostem, dzięki czemu mniejsze okazy w pokoju nastolatka można śmiało ustawić na parapecie, biurku lub komodzie.

2. Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Ta roślina wiedzie prym we wnętrzarskich trendach. Nie ma się czemu dziwić – duże, intensywnie zielone liście monstery dziurawej znakomicie ozdobią każdą przestrzeń – również pokój młodego człowieka. Jeśli w pomieszczeniu chcesz stworzyć klimat wpisujący się w modę na „urban jungle”, ta roślina musi się w nim pojawić! Na biurku, parapecie, podłodze – wszędzie będzie wyglądać naprawdę doskonale.

3. Figowiec Benjamina (Ficus benjamina)

Małe figowce, dzięki gęstemu ulistnieniu, świetnie ozdobią parapet lub biurko nastolatka. Polecamy połączyć go z donicą w żywym, kontrastującym kolorze, np. w różu lub błękicie.

4. Figowiec sprężysty (Ficus elastica robusta)

Figowiec sprężysty od lat nie wychodzi z mody – ta pochodząca z dalekiego wschodu roślina charakteryzuje się pięknym, dekoracyjnym ulistnieniem. Poza tym, że figowiec sprężysty prezentuje się naprawdę elegancko, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. Rośliny w pokoju dziecka nie tylko przepięknie go ozdobią, ale także pozytywnie wpłyną na zdrowie malucha. Jeśli chcesz urządzić kącik pociechy zgodnie z trendem „urban jungle”, postaw na zielone propozycje z naszej listy!

Metody płatności
 • Za pobraniem
 • Mastercard
 • Visa
 • American Express
 • PayPal
 • PayU
 • Sofort
Nasi partnerzy
 • Poczta Polska
 • inPost Kurier
 • Paczkomaty inPost
 • DHL
 • FedEx
 • UPS