• Darmowa dostawa od 150zł

 • Bezpieczna wysyłka kurierem

 • 10% za zapisanie się do newslettera

Rośliny do łazienki

Jakie rośliny wybrać do łazienki?

Spis treści

Rośliny to świetna dekoracja mieszkania. Wpływają także pozytywnie na nastrój i zdrowie domowników dzięki temu, że poprawiają jakość powietrza. Łazienka wydaje się wręcz idealnym miejscem do rozwoju dla wielu, szczególnie tropikalnych gatunków roślin. Duża wilgotność, wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, to warunek, który zieleń bardzo lubi.

Rośliny w łazience – dla ozdoby i dla relaksu

O tym, że rośliny korzystnie wpływają na nasze zdrowie, wiele już zostało powiedziane. Zieleń poprawia nastrój i sprzyja skupieniu, dlatego dobrym pomysłem jest umieszczanie jej w gabinecie lub biurze. Niektóre gatunki mają również właściwości oczyszczające powietrze, co jest przydatne szczególnie w większych miastach, gdzie występuje problem ze smogiem. A co może nam dać ustawienie roślin w łazience?

Rośliny w łazience Niektóre tropikalne gatunki niezbyt lubią się z naszymi mieszkaniami, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ogrzewanie sprawia, że co prawda wciąż jest ciepło, ale jednocześnie sucho. Rośliny reagują na pozbawione wilgoci powietrze brązowieniem i zwijaniem się liści. Pomóc może tu przestawienie ich do łazienki. Warunki, które w tym pomieszczeniu panują z pewnością pomogą roślinom odżyć. A my, zażywając kąpieli, poczujemy się jak na tropikalnych wakacjach i nacieszymy oczy zielenią. Dzięki temu zrelaksujemy się jeszcze bardziej, ponieważ zieleń uspokaja i odpręża.


Jak dobierać rośliny do łazienki?

Aby sprawić, że wnętrze zyska ciekawy rys i będzie zaaranżowane perfekcyjnie, trzeba chwilę poświęcić na dobranie odpowiednich gatunków roślin. Przede wszystkim należy dopasować rośliny do wielkości łazienki, do warunków, jakie w niej panują i wziąć pod uwagę, czy pomieszczenie jest ciemne, czy jasne.

Jeśli chodzi o wielkość wnętrza, w tych bardziej przestronnych łazienkach doskonale będą prezentować się bujniejsze gatunki. Najlepiej ustawiać je bezpośrednio na podłodze lub w eleganckim metalowym, lub drewnianym kwietniku. Jeśli jednak łazienka jest niewielka, można wybierać spośród wielu ciekawych gatunków doniczkowych. Odmiany, które mają długie pędy, najlepiej ustawić na parapecie lub półce tak, by pędy mogły swobodnie opadać. Zimą trzeba pamiętać, aby rośliny ustawiać bliżej okna, by mogły zaczerpnąć więcej światła słonecznego.

Decydując się na rośliny w łazience musimy pamiętać, aby nie potrącać ich, nie zasłaniać praniem, co ogranicza dostęp do światła, a także dbać, aby nie miały kontaktu ze środkami chemicznymi. Można zrezygnować ze spryskiwania ich wodą, ponieważ wilgotność w powietrzu jest wysoka.


Jakie rośliny wybrać do łazienki bez okna?

Rośliny w łazience Dobór roślin do ciemnej łazienki jest trudną sprawą. Kwiaty potrzebują światła i nie da się tego obejść. Można jednak nieco „oszukać system” na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zakupie dwóch odpornych roślin i zamienianiu ich co pewien czas miejscami. Jedną z nich można ustawić na parapecie, drugą w łazience, a po tygodniu je przestawić. Doskonale sprawdzi się w tej roli Zamiokulkas, który potrzebuje wręcz minimalnej ilości światła.

Drugim sposobem, zdecydowanie droższym, jest zainstalowanie oświetlenia, które imituje światło słoneczne. Można wybrać profesjonalne lampy dla roślin, ale zbliżone do naturalnego światło emitują też świetlówki czy lampy LED. Muszą być one włączone minimum 10 do 14 godzin dziennie.


Rośliny do łazienki jasnej

W przypadku łazienki widnej dobór roślin jest o wiele łatwiejszy i przede wszystkim – większy. Aby jednak cieszyć się pięknie rosnącymi kwiatami, musimy określić warunki panujące w pomieszczeniu. Gatunki dobieramy więc, zwracając uwagę na wielkość okna oraz ilość światła, jakie dociera do łazienki w ciągu dnia.

Trzeba pamiętać również o stronie świata, na jaką okno jest zwrócone:

 • od południa i zachodu doskonale będą się czuć gatunki światłolubne, czyli na przykład Róża Chińska, kalanchoe, Aloes Zwyczajny, Alokazja,
 • wschód i północ to najlepsze miejsce dla bromelii, maranty, kalatei i filodendrona, a także Smużyny, Difenbachii, Hoji Kerri, Peperomii, Pilei, Sansewierii,
 • w głębi pomieszczenia ustawiamy rośliny cieniolubne, takie jak wspomniany już Zamiokulkas, Bluszcz, także Palma Koralowa, Fikusy (Sprężysty, Benjamina, Dębolistny), Fitonię, Monsterę, Paproć Nefrolepis, Skrzydłokwiat.

W łazience śmiało możemy ustawić Tilandsję, która lubi światło oraz wilgoć. Podobnie jak kroton, rosnący najlepiej w intensywnym oświetleniu, dość wilgotnym podłożu oraz wysokiej temperaturze. Palma waszyngtonia także może być umieszczona w mocniejszym oświetleniu, ponieważ potrzebuje sporo światła. Łazienka to również idealne miejsce do uprawy storczyków.

Powrót popularności święci obecnie Pilea, zwana popularnie pieniążkiem. Ta roślina była często spotykana na parapetach okiennych w latach 80 czy 90, a dziś znów chętnie uprawia się ją w domach. Ze względu na to, że Pilea pochodzi z tropików, klimat panujący w łazience jest dla niej wręcz stworzony. Lubi stanowiska jasne, ale z rozproszonym światłem i najlepiej ustawiać ją z dala od kaloryferów.

Jakie rośliny umieścić w półcieniu, w głębi pomieszczenia? Rozproszone światło lubią Skrzydłokwiat, cibora, Paproć Nefrolepis, która nie znosi przestawiania, dracena, jako mało wymagający gatunek, Anturium, Calathea Crocata i oczywiście Zamiokulkas.


Sukulenty do łazienki?

Sukulenty w łazience

Sukulenty - są to mało wymagające rośliny i jeśli zdecydujesz się na ich posadzenie w łazience, musisz uważać z podlewaniem. Nie lubią przelewania i nadmiar wilgoci może sprawić, że zaczną gnić. Ciekawą rośliną do łazienki jest haworsja, którą najlepiej ustawić na parapecie. Można hodować ją samodzielnie, ale ciekawie wygląda w kompozycjach z innymi niewielkimi roślinami, takimi jak efektowna hoja kerri.

Łazienka ze względu na specyficzne warunki i dużą wilgotność powietrza może być idealnym miejscem do życia dla wielu roślin. Ustawiając w tym pomieszczeniu kwiaty zyskujemy ciekawą aranżację wnętrza, która poprawia nastrój i pozwala się zrelaksować. Zanim jednak zdecydujemy się hodować konkretną roślinę w łazience, powinniśmy sprawdzić, jakie warunki lubi. Nie każdy gatunek będzie się dobrze czuł w wilgoci i cieple.

Metody płatności
 • Za pobraniem
 • Mastercard
 • Visa
 • American Express
 • PayPal
 • PayU
 • Sofort
Nasi partnerzy
 • Poczta Polska
 • inPost Kurier
 • Paczkomaty inPost
 • DHL
 • FedEx
 • UPS