Zadbaj o swoją Golterię Rozesłaną!

Golteria rozesłana (łac. Gaultheria procumbens) pochodzi z rodziny wrzosowatych. W naturalnych warunkach można spotkać ją w Ameryce Północnej. Ma ciemnozielone, błyszczące liście, które jesienią zmieniają barwę na ciemnoczerwoną. W wakacje oko właścicieli golterii cieszą również białe lub lekko różowe kwiaty, a od października aż do wiosny – okrągłe owoce w bajkowym koralowym odcieniu. Jest rośliną mrozoodporną, dlatego coraz częściej gości nie tylko w domowych doniczkach, ale i na balkonach, skalniakach czy w przydomowych ogródkach. Ale na tym wcale nie koniec! Gaultheria procumbens to prawdziwa… roślina renesansu. Zawiera olejek eteryczny o właściwościach niemal identycznych jak aspiryna. Napar z jej liści, w celach zdrowotnych, spożywali niegdyś Indianie.

Jak dbać o Golterię Rozesłaną?

Golteria rozesłana doskonale czuje się w półcieniu, ale nie przeszkadza jej również całkowite zacienienie. Preferuje niższe temperatury i wręcz uwielbia wilgotne otoczenie. Nie znosi tylko jednego – wysychania. Aby zabezpieczyć ją przed nadmierną utratą wilgoci, możemy pokryć glebę w doniczce korą sosnową. Raz na kilka tygodni podlejmy golterię wodą z paroma kroplami soku z cytryny. To zakwasi glebę i pomoże roślinie pięknie się rozwijać.

Nawożenie Chamedory Wytwornej

Gaultheria procumbens z pewnością podziękuje nam za dodatkowe wspomaganie w okresie od wiosny do jesieni. Co 2 tygodnie zasilajmy ją nawozem pozbawionym wapnia (jest niezwykle wrażliwa na zasolenie). Dobrym rozwiązaniem okażą się mieszanki dla roślin kwasolubnych lub rododendronów.

Przesadzanie i dopasowanie podłoża

Idealna pora na przesadzenie tej niepozornej krzewinki to wiosna. Jak każda roślina wrzosowata, golteria rozesłana uwielbia przepuszczalne, lekkie podłoża próchnicze zakwaszane torfem (ich optymalne pH wynosi 3,5 - 4,2).


pobierz instrukcję do druku

  • Darmowa dostawa od 150zł

  • Bezpieczna wysyłka kurierem

  • Specjalnie zaprojektowane pudełka

  • Darmowa dostawa od 150zł

  • Bezpieczna wysyłka kurierem

  • Specjalnie zaprojektowane pudełka