Pielęgnacja i Uprawa Monstery Perforowanej
Monstera Obliqua, nazywana również Monsterą perforowaną, Monstera Ukośna lub – bardziej potocznie – Monkey Leaf, pochodzi z Ameryki Południowej. W naturalnych warunkach rośnie (a właściwie dzielnie pnie się) w lasach deszczowych. Jest uprawiana głównie z uwagi na charakterystyczne ozdobne liście, przy czym niewiele osób wie, że posiadanie jej, poza niekwestionowanymi walorami estetycznymi, ma też swoje względy praktyczne. Monstera potrafi bowiem oczyszczać otoczenie z toksyn wydzielanych przed przedmioty, z których korzystamy na co dzień.
Jak dbać o Monsterę Perforowaną?
Monstera perforowana często mylona z filodendronem, doskonale przystosowuje się do warunków panujących w jej otoczeniu, jednak ma oczywiście swoje preferencje (głównie te związane z miejscem swojego pochodzenia i naturalnego wzrostu). Jak większość mieszkańców strefy równikowej, zdecydowanie nie lubi nadmiaru słońca, niskich temperatur (poniżej 15°C) i przeciągów. Uwielbia za to regularne zraszanie, które podnosi wilgotność powietrza w jej bezpośrednim otoczeniu. Nie oznacza to jednak, że preferuje nadmiar wody – wręcz przeciwnie.
Wiosną oraz latem wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, natomiast w okresie jesienno - zimowym – raz na dwa tygodnie. Obowiązuje tu zasada: im niższa temperatura, tym mniej wody. Jeśli jest chłodniej, możemy też ograniczyć zraszanie.
Optymalna temperatura dla rośliny wynosi 18-25°C. Monstera z pewnością będzie szczęśliwa, jeśli pozwolimy jej… po prostu być pnączem. Perfekcyjnie rozwinie się posadzona przy paliku kokosowym lub drabince, po której będzie mogła piąć się coraz wyżej.
Nawożenie i uprawa Monstery Perforowanej
„Monkey Leaf” możemy nawozić od kwietnia do połowy września uniwersalnym nawozem do roślin zielonych (doniczkowych) w formie granulatu, stosowanym zgodnie z zaleceniami producenta. Zabieg powtarzajmy raz na dwa tygodnie.
Przesadzanie i dopasowanie podłoża pod uprawę Monstery
Monstera lubi być przesadzana co roku lub co dwa lata, na wiosnę, jeszcze zanim zdąży wypuścić młode liście. Komponując dla niej idealne podłoże, skupmy się na tym, by było ono w jak największym stopniu przepuszczalne. Najpierw ułóżmy warstwę drenującą (żwirek lub keramzyt). Na niej powinna znaleźć się uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych pomieszana ze żwirkiem i humusem.
Dołącz do klubu Plants & Pots!
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i całą masą informacji o Twoich ulubionych roślinach!