• Darmowa dostawa od 150zł

  • Bezpieczna wysyłka kurierem

  • 10% za zapisanie się do newslettera

Pielęgnacja roślin zimą

Pielęgnacja roślin zimą

Jesień i zima to ciężki okres dla roślin doniczkowych zdobiących mieszkania i domy. W naturalnych warunkach rośliny przechodzą w stan spoczynku, gubią liście, częściowo zamierają lub spowalniają procesy życiowe. Okres, w którym szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na kondycję naszych roślin, trwa od końca października do marca. Dowiedz się co zrobić, by zapewnić swoim roślinom właściwe warunki w tym trudnym okresie i móc cieszyć się ich pięknem dłużej. Jest kilka kwestii, o których każdy posiadacz roślin powinien pamiętać jeśli chce na wiosnę ujrzeć okazy ze swej kolekcji w pełnej okazałości.


Figowiec w rozproszonym świetle

Nasłonecznienie


Najistotniejsze dla każdej rośliny jest światło. Wszyscy zdają sobie sprawę, że w okresie jesienno-zimowym ilość światła docierającego do naszych mieszkań jest o wiele mniejsza, a co za tym idzie rośliny zdobiące pokoje w naszym domu odczuwają brak słońca. Niedobór światła słonecznego może być katastrofalny. Rośliny nierzadko tracą wtedy liście, a nawet całkiem zamierają.

By uchronić rośliny przed tymi przykrymi konsekwencjami należy przesunąć je jak najbliżej okna. Pamiętajmy, że pomieszczenia z oknami od południowo-wschodniej strony są najlepiej oświetlone. To właśnie tam dobrze poczują się rośliny światłolubne.

Odsłaniaj zawsze zasłony lub rolety, by jak najwięcej światła mogło dotrzeć do wnętrza. Uważaj jednak, by liście roślin nie uległy poparzeniu. Jeśli w Twojej kolekcji znajdują się gatunki, które są wrażliwe na światło i nie lubią bezpośrednich promieni słonecznych, koniecznie ustaw je w miejscu, gdzie światło będzie rozproszone.

Pomocnym zabiegiem będzie przecieranie liści wilgotną szmatką, w celu usunięcia nagromadzonego kurzu. Gruba warstwa brudu ogranicza dostęp światła do rośliny, więc warto pamiętać o regularnym czyszczeniu liści.

Temperatura


Równie ważna w tym trudnym dla roślin okresie jest temperatura. Ponieważ zimą słońce świeci o wiele krócej, rośliny są naturalnie przystosowane do przebywania w niższej temperaturze. Spowalnia to ich wzrost, którego tempo wraca do normalności na wiosnę. Z uwagi na to, że w zimie ogrzewamy domy, temperatura w wielu pomieszczeniach może być dla roślin zbyt wysoka. W miarę możliwości przestaw rośliny do chłodniejszego pomieszczenia, gdzie panuje około 16-18°C.

Roślina doniczkowa na parapecie

Jeśli nie masz takiej opcji, spróbuj postawić rośliny w pobliżu okien, gdzie będzie chłodniej. Upewnij się jednak, że nie ma tam akurat kaloryfera - to mogłoby tylko zaszkodzić roślinie. Żywa zieleń i źródła bezpośredniego ciepła nie idą w parze. Za to chłodny parapet i bliskość okna pomoże roślinie w osiągnięciu kompromisu między odpowiednim dostępem do światła a temperaturą.

Uważaj na nagłe ochłodzenie pomieszczenia - wietrzenie pokoju pełnego roślin nie jest dobrym pomysłem. Gwałtowna różnica temperatur, która nie występuje w naturze, będzie dla rośliny szokiem. Zanim otworzysz okno, najlepiej przestaw rośliny do innego pomieszczenia. Jeśli masz nieszczelne okna, unikaj też stawiania roślin w ich pobliżu. Narażanie roślin na podmuchy zimnego wiatru nie jest wskazane.

Wilgotność powietrza


Ogrzewanie domów i mieszkań zimą skutkuje znacznym obniżeniem wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Suche powietrze nie służy roślinom, szczególnie tym pochodzącym z tropikalnych klimatów. By podnieść wilgotność powietrza możesz ustawić lub powiesić na kaloryferze pojemniki z wodą. Upewnij się jednak, że rośliny stoją z dala od wszelkich źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy piece. Ustawienie roślin zbyt blisko nich spowoduje szybsze wysychanie ziemi, a może także skutkować zasychaniem liści. Warto pryskać rośliny miękką, odstaną wodą. To pomoże im przetrwać w ogrzewanych pomieszczeniach.

Podlewanie

Rośliny doniczkowe na parapecie

Wraz ze spadkiem temperatury maleje zapotrzebowanie roślin na wodę. Nie bez powodu zimą należy ograniczyć podlewanie. Ciężko jednak o ustalenie uniwersalnej zasady, ponieważ w każdym domu panują inne warunki. Jeśli w pokojach jest bardzo ciepło, ziemia będzie o wiele szybciej wysychać. Z kolei rośliny stojące w widnym, lecz chłodnym przedpokoju lub na werandzie mogą mieć wilgotną ziemię przez cały tydzień.

Przed podlaniem roślin koniecznie sprawdź wilgotność gleby. Jeśli wierzchnia warstwa (około 1-2cm) przeschnie, możesz podlać roślinę. Uważaj na przelanie - nadmiernie mokra ziemia w parze z niższą temperaturą może skutkować gniciem korzeni. Nadmiar wody o wiele dłużej paruje, kiedy temperatura otoczenia jest niższa. Podlewaj więc swoje zielone okazy z umiarem.

Najrzadziej należy podlewać sukulenty, gdyż te gromadzą wodę w kłączach. Inaczej sprawa ma się z roślinami egzotycznymi lub kwitnącymi, te wymagają nieco częstszego podlewania, ale przede wszystkim potrzebują wilgotnego powietrza. Jeśli spryskiwanie liści wodą nie wystarcza, warto zainwestować w nawilżacz powietrza.


Stosuj się do powyższych zasad, a rośliny na wiosnę odwdzięczą się pięknym wyglądem i żywą, radosną zielenią. Już na początku wiosny zauważysz pierwsze zmiany w swej zielonej kolekcji, na co warto czekać!

Metody płatności
  • Za pobraniem
  • Mastercard
  • Visa
  • American Express
  • PayPal
  • PayU
  • Sofort
Nasi partnerzy
  • Poczta Polska
  • inPost Kurier
  • Paczkomaty inPost
  • DHL
  • FedEx
  • UPS